שלום בית

0
501
שלום בית

שלום בית הוא המצב האידיאלי בין בני זוג המתאר יחסים שלווים והרמוניים בחייהם.

תהליך גירושין יכול להיעצר או להפסק כליל כתוצאה מהגעה מחודשת לשלום בית.

בית הדין הרבני הוא הערכאה השיפוטית היחידה המוסמכת לדון בגירושין ומתוך כך גם בשלום בית. בית הדין יכול להציע לצדדים לנסות להגיע לשלום אם הוא מתרשם שיש מקום לשקם את היחסים בין בני הזוג.

תביעה לשלום בית

מוגשת על ידי אחד מבני הזוג אשר חפץ לחזור לחיי נישואין תקינים עם בן הזוג השני ולקבל את כל הזכויות הנובעות מקשר זה. לרוב הדבר קורה כשיש ילדים קטנים בבית והמטרה היא למנוע מהם סבל.

בתביעה מעין זו, יכול בית הדין הרבני לפסוק שלום בית בין בני הזוג אך באופן מעשי אין אפשרות לכפות את פסק הדין על הצד הנתבע, מכיוון שמדובר בענייני שבלב.

אם הצד הנתבע מסרב לפסק הדין המדבר על שלום בית, הוא מסתכן בהכרזתו כ"מורד" על ידי בית הדין. אם בן הזוג מוכרז כמורד, בית הדין עלול לצוות עליו לשלם לאישה את הסכום הנקבע בכתובה ולתת לה גט.

תביעה כזו אשר מוגשת לבית הדין הרבני נשקלת על ידי הדיינים ועל אלה לוודא שהמניע להגשת התביעה הוא נקי וטהור ולא אמצעי טקטי לשם המשך תהליך הגירושין או כדי לאפשר הוצאה של סעדים זמניים.

הסכם שלום בית

הסכם שנחתם בין שני בני הזוג המסוכסכים שמטרתו השבת החיים השלווים וההרמוניים למסלולם. לאחר שמנוסח ההסכם הוא דורש אישור של בית הדין.

בהסכם נקבעים במדויק התנאים שעל שני בני הזוג לקיים ובכך הוא מהווה מסגרת טובה לקיומו של שלום בית. בנוסף, ההסכם מסדיר את כל נושא הרכוש המשותף ואינו מעניק עליונות לאחר הצדדים, דבר שיקל עליהם בסופו של דבר אם יגיעו בכל זאת לגירושין.

הסכם שלום בית הכולל הסכם גירושין

בני זוג אשר החלו בתהליך גירושין ורוצים לתת הזדמנות נוספת ליחסיהם יכולים לחתום על הסכם שלום בית הכולל הסכם גירושין בתוכו. מצד אחד הם מנסים להגיע לשלום בית תחת תנאים הנמצאים בהסכם כתוב, אך ביודעם שיש סיכוי שהם לא יצליחו בכך ופניהם יהיו מועדות לגירושין, הם כבר מסכמים גם על תנאי הגירושין אם אכן יגיע למצב הזה.

טיפול זוגי

בית דין אשר יפסוק על שלום בית עשוי להציע לבני הזוג לפנות לטיפול זוגי, בעיקר אם הוא סבור שיש סיכוי להצלת יחסיהם. בני הזוג יכולים לכלול תנאי לטיפול זוגי בהסכם שלום בית שהם חותמים ביניהם כחלק מהמאמצים המיוחדים להגיע לשלום בית.

פיוס הוא המטרה של הסכם שלום בית. בני הזוג מנסים למחול זה לזה ולהגיע למצב של שלווה והרמוניה כפי שדמיינו בתחילת נישואיהם. כשהם לא מצליחים להגיע לפיוס, הדרך לגירושין קצרה. יש בני זוג שמעמידים פנים כי הם מעוניינים בפיוס כחלק מטקטיקה משפטית.

גישור גירושין – פתרון סכסוכי גירושין

אחת הדרכים להגיע לשלום בית או להסכם גירושין הוא תהליך גישור. בעזרת מגשר בני הזוג אשר מצויים במחלוקת להסכמה על הסכם הגירושין ללא מריבות ונקמנות. זהו תהליך שבו מתפשרים שני הצדדים כדי להגיע להסכם טוב בלי להרגיש שהם בתהליך של מלחמה בצד השני.

גישור במשפחה אם כן הוא חלופה לתביעות הדדיות ולתשלומים מופרזים לעורכי דין הנלחמים זה בזה.

יתרונות הליך הגישור

היתרונות ברורים. בני הזוג לא נלחמים זה בזה, אין הוצאות כספיות כפולות לשני עורכי דין וההליך השקט מאפשר להם להגיע להסכם טוב אשר הם לא נפגעים ממנו. כל זה מאפשר להם להגיע לגירושין עצמם שלווים יותר.

מועד הפניה הרצוי להתחלה של תהליך של גישור הוא טרם פניה של מי מהצדדים לערכאה משפטית.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here